00-IMG_1128-миниатюра

«Подільська лялька». Фестиваль в новій оселі

Вінницький театр ляльок отримав нове приміщення. Не куточок у чужому домі, а власний дім. Красивий, просторий, світлий. В чудовому місці — у сквері, поряд з парком. Вінницькі лялькарі вимріяли й вистарждали свій новий дім. Їм багато разів обіцяли нове приміщення, і то були не пусті обіцянки: одного разу вже й майже збудували, і нас, журі та гостей чергового фестивалю «Подільська лялька», водили на екскурсію до новобудови і вже показували, що ось тут буде зала, а тут гримерки, цехи… А потім щось пішло не так, і через два роки, на наступному фестивалі, ми зустрічались у тому ж милому, привітному, але ну дуже вже тісному приміщенні на вулиці Толстого. А Михайло Байдюк казав, що вони не втрачають надію. І ми щиро бажали їм, щоб цього разу все вийшло. І от — відбулось.

Нову будівлю Вінницького театру ляльок відкрили за два тижні до фестивалю, і фестивальні вистави стали своерідним вітанням театрів своїм вінницьким друзям з цією видатною подією в житті театру, і водночас обживанням приміщення, перетворенням його в театральне не лише по назві, а й по духу.

01-IMG_1177_Винница«Річкова фея Агайя»
Вінницький обласний театр ляльок

Першими на сцену вийшли господарі із виставою «Річкова фея Агайя» за п’єсою Г.Діка та М.Каменюка (режисер Олександр Свіньїн, художник Наталя Павлова). На фестивалі склалась рідкісна ситуація: на господарів не працював фактор власної сцени, бо і для них вона була також незнайома, як і для інших учасників фестивалю. Проте, звісно, грали з підйомом, що компенсувало недостатню насиченість п’єси подіями. Свою «Фею» вінничани готували ще на старій сцені, майже втричі меншій за нову, тепер актори і їх персонажі будуть опоановувати весь простір нової сцени. Мене особисто потішило грамотне висвітлювання облич акторів, особливо у інтермедійних епізодах. І це не дрібниця. Не знаю, з якої причини, але сучасні вистави — і драматичні, і лялькові — часто темні, причому фігури акторів і ляльок, буває, тонуть у сутінках. Іноді це можна виправдати змістом вистави, іноді ні. Але коли актор виходить на авансцену, то вже тут без варіантів: його обличчя має бути видно. Бо чого він тоді вийшов до глядача?

02-IMG_1308_Кишинёв«Срібний ліс»
Кишинівський муниципальний театр ляльок «Гугуце» (Молдова)

Вітанням молдавських лялькарів з Кишинівського муніципального театру ляльок «Гугуце» стала вистава «Срібний ліс» В.Болдішора на екологічну тему (режисер Габріела Лунгу, художник Тетяна Кожокару). Цей колектив — частий гість українських фестивалів, постійний учасник вінницької «Подільської ляльки». Я бачила різні його вистави і, здається, у виконаннанні темпераментних молдавських акторів яскавішими виходять спектаклі з активним ігровим началом, де є і ляльковий, і живий план. Але і в традиційному ширмовому спектаклі кишинівцям вдалось приховати дидактичність і малодієвість п’єси різноманітним зоровим рядом.

03-IMG_2346_Николаев«Федорине горе»
Миколаївський приватний театр ляльок «ІстАрт»

Хто б сумнівався, що невтомний фантазер Ніко Лапунов приховає повчальність «Федориного горя» за мотивами К.Чуковського у винахідливій, динамічній грі (ляльки — Лариса Маркелова, сценографія та костюми — Ніко Лапунов). У виконанні акторів приватного миколаївського театру «Істарт» ця гра була яскравою і захоплюючою. Але як на мене, іноді гри було трохи забагато, і сюжет розчинявся в ігрових епізодах. А т головної героїні у виставі було замало, що прикро, адже Федора у виконанні Наталі Григор’євої вийшла дуже колоритна, хотілося більшої присутності на сцені цієї прекрасної актриси.

04-IMG_2549_Киев-муницип«За щучим велінням»
Київський муніципальний театр ляльок на лівому березі Дніпра

Гра трохи відволікла від сюжету й іншу симпатичну, добре розіграну фестивальну виставу — «За щучим велінням» С.Брижаня та О.Аль Юсеф Київського муніципального театру ляльок на лівому березі Дніпра (режисер Олена Аль Юсеф, художник Наталя Денисова). Дітлахи прекрасно реагують на яскраві, динамічні ігрові спектаклі. Але хотілось би, щоб вони змалку отримували у свій життєвий досвід і відчуття цілісності, гармонійності того, що бачать у театрі. Такий досвід має позитивний формуючий вплив на малечу.

05-IMG_2721_Житомир«Кошеня на снігу»
Житомирський обласний театр ляльок

Цієї осені Житомирський театр ляльок потішив публіку черкаського і кіровоградського фестивалів своїм новим спектаклем «Бука». На жаль, виступ колективу на вінницькому фесті скоріше засмутив. У «Кошеняті на снігу» О.Кузьмина за твором К.Мєшкова і П.Катаєва (режисер Олександр Кузьмин, художник Віктор Дацун) сюжет був не дуже зрозумілий: немов без початку і кінця (сніговик розтане повесні, кошеня виросте, а потім буде нова зима, і що?). Може, через таку невизначеність основних сюжетних ліній і актори грали скуто і буденно, хоча яка ж може буденність у казці?..

06-IMG_3192_Черкассы«Куди подівся Кролик»
Черкаський обласний театр ляльок

Черкаський театр ляльок показав на фестивалі виставу за п’єсою Я.Грушецького «Куди подівся Кролик» (що є фантазією на теми відомої «Буки»). У програмці спектакль атестований дещо парадоксально: глядацька аудиторія — «4+», а жанр — «філософська притча». Як завжди у постановчого дуету Ярослав Грушецький — Каріна Чепурна, видовище вийшло яскравим та моторним, а його філософські обертони були не на поверхні вистави, а як їм і личить, в глибині. Тож це очевидний приклад спектаклю «для сімейного перегляду». Дітлахи із задоволенням слідкували за сюжетом та різнобарвним видовищем, а дорослих глядачів крім філософського підгрунтя цієї історії потішила гра акторів, серед яких на фестивальному показі найбільш привабливим був Олександр Швидкий.

07-IMG_2042_Запорожье«Про вередливу гусеницю і закоханого черв’яка»
Запорізький обласний театр ляльок

Найменші істоти, з якими стикається дитина в повсякденні, стали героями двох вистав фестивалю. Про сюжет спектаклю Запорізького театру ляльок, красномовно свідчить його назва — «Про вередливу гусеницю і закоханого черв’яка» (режисер Марічка Власенко, художник Людмила Зінов’єва). Попри неавантажність цих істот у природі, ляльки з вистави запоріжцев симпатичні, сюжет поставлено і розіграно зі смаком і почуттям міри.

08-IMG_3368_Киев-Титаров«Равлинка та її хатинка»
Київський приватний театр ляльок «Равлик»

Казку Ю.Тітарова «Равлинка та її хатинка» юні вінничани побачили у виконанні Київського приватного театру ляльок «Равлик». Дивлячись на сцену, відчувалось, що Любов Міхня-Тітарова та Юрій Тітаров поринули у казкову гру, радіючи кожній миті перебування у її дивовижному світі. А те мереживо звуків, слів, що відтворювали голоси акторів, просто зачаровувало і само було казкою.

09-IMG_3429_Литва«Андерсен» (Непохитний олов’яний солдатик)
Паневежиський ляльковий театр на колесах (Литва)

Паневежиський ляльковий театр на колесах традиційно привіз на фестиваль виставу за твором Г.-Х. Андерсена, цього разу — по казці «Непохитний олов’яний солдатик». Родзинка цієї вистави була у поєднанні творчіх імпульсів литовських і українських митців. Спектакль поставив харківський дует — режисер Оксана Дмітрієва та художник Наталя Денисова, а грали актори театру, частина з яких — українці, що отримали театральну освіту тут, на батьківщині. Вистава вийшла водночас і емоцйною, і стриманою, ну і як завжди в цьому театрі, стильною. Хоча до цього крихітного лялькового світу хотілося придивитись поближче. У вінничан зараз досить простора сцена, і подумалось, що для вистав, подібних литовській, може, варто спробувати формат «вистава на сцені». Спочатку показати виставу для маленьких глядачів — так, як вона йшла, на весь зал, а потім, для учасників, — на сцені.

Найяскравишими враженнями одинадцятої «Подільської ляльки» стали для мене дві вистави.

10-IMG_2881_Хмельницкий«Т.Шевченко. Спогади»
Хмельницький обласний театр ляльок

У відомого чарівника Сергія Брижаня є рідкісна риса: здатність поетизувати все, до чого торкається. І тут справа не у фантазії, а у душевному стані, у відношенні до того, про що він ставить спектакль. З цієї чарівної скриньки режисер і дістає поетичність своіх дуже простих вистав. Я думаю, що зараз, коли образ і вірші Тараса Шевченка вкрай розтиражовані, заяложені, тільки з таким внутрішнім поетичним піднесенням і можна створити хорошу виставу про Кобзаря. Спершу хотіла написати»актори читають вірші», але ні, не читають: зі сцени звучать поезії Шевченка, начебто народжені тут і зараз. А ще один з акторів робить малюнки на піску, які проецируються на екран на заднику, от майже і все. А ти сидиш, затамувавши подих, і лиш під кінець згадуєш, що вірші ці багато разів чув та й сам знаєш напам’ять… У виставі «Т.Шевченко. Спогад» (режисер Сергій Брижань, художник Михайло Ніколаєв) Хмельницький театр ляльок поринає разом з глядачами у поетичний світ Шевченка. Це той самий випадок, коли вистава закінчується, а твоя подорож у про світ, в який вона тебе привела, триває.

11-IMG_1511_Ровно«Пливе човен, казок повен»
Рівенський обласний театр ляльок

Ще одне дивовижне відчуття казки, яка не написана, поставлена, відепетирувана, а виникає прямо на твоїх очах, подарував юним і дорослим вінничанам Рівенський театр ляльок виставою «Пливе човен, казок повен» О.Ткачук (в ній Олена Ткачук виступила водночас в ролі і автора п’єси, і режисера, а сценографію зробила Інесса Кульчицька). З самого початку казка захоплює тебе і не відпускає до останньої миті. Можна говорити про чудову гру актрис (і актора, що перед виставою в ігровій формі пояснив малюкам ключові слова з поліського діалекту, що звучать у виставі), про просту сценографію і такі виразно несподівані її перетворення, про поліські обряди, пісні, танці і колоритний поліський діалект, що надають виставі присмак зачаровуючої давнини. Але найбільш вражає те, що ти не спостерігаєш за сценічною дією ззовні, а знаходишся із усім, що бачиш і чуєш, в одному просторі з цими трьома привітними жіночками (Алла Черуха, Тетяна Єршова, Франческа Барабаш), в середині казки і пливеш по хвилях казкової історії…

Новий дім Вінницького театру ляльок «Золотий ключик» відкрив свої двері першим глядачам. Щасти вам, друзі, у вашій новій оселі. Нехай вона буде теплою і привітною, — справжнім домом для вас і ваших глядачів.

Фото вистав

«Річкова фея Агайя»
Вінницький обласний театр ляльок

IMG_1122 IMG_1123 IMG_1135 IMG_1144 IMG_1148 IMG_1170 IMG_1186 IMG_1187 IMG_1189 IMG_1195 IMG_1198 IMG_1201 IMG_1206 IMG_1212 IMG_1234 IMG_1240 IMG_1258 IMG_1264

«Срібний ліс»
Кишинівський муниципальний театр ляльок «Гугуце» (Молдова)

IMG_1278 IMG_1293 IMG_1311 IMG_1322 IMG_1334 IMG_1343 IMG_1352 IMG_1355 IMG_1358 IMG_1378 IMG_1380 IMG_1393 IMG_1403 IMG_1409 IMG_1413 IMG_1421 IMG_1430 IMG_1431

«Федорине горе»
Миколаївський приватний театр ляльок «ІстАрт»

IMG_2099 IMG_2107 IMG_2134 IMG_2135 IMG_2143 IMG_2160 IMG_2175 IMG_2204 IMG_2232 IMG_2259 IMG_2307 IMG_2314 IMG_2327 IMG_2334 IMG_2361 IMG_2374 IMG_2405 IMG_2411 IMG_2430 IMG_2445

«За щучим велінням»
Київський муніципальний театр ляльок на лівому березі Дніпра

IMG_2464 IMG_2490 IMG_2505 IMG_2534 IMG_2539 IMG_2565 IMG_2572 IMG_2581 IMG_2588 IMG_2604 IMG_2605 IMG_2611 IMG_2639 IMG_2654 IMG_2666 IMG_2674 IMG_2683 IMG_2688

«Кошеня на снігу»
Житомирський обласний театр ляльок

IMG_2705 IMG_2706 IMG_2712 IMG_2715 IMG_2734 IMG_2737 IMG_2743 IMG_2744 IMG_2750 IMG_2762 IMG_2765 IMG_2768 IMG_2779 IMG_2781 IMG_2789 IMG_2792 IMG_2797

«Куди подівся Кролик»
Черкаський обласний театр ляльок

IMG_2927 IMG_2934 IMG_2936 IMG_3035 IMG_3039 IMG_3048 IMG_3053 IMG_3075 IMG_3077 IMG_3108 IMG_3124 IMG_3128 IMG_3176 IMG_3193 IMG_3195 IMG_3204 IMG_3230 IMG_3237

«Про вередливу гусеницю і закоханого черв’яка»
Запорізький обласний театр ляльок

IMG_1836 IMG_1853 IMG_1854 IMG_1861 IMG_1884 IMG_1899 IMG_1915 IMG_1940 IMG_1946 IMG_1989 IMG_2003 IMG_2026 IMG_2031 IMG_2039 IMG_2069 IMG_2071 IMG_2078 IMG_2089

«Равлинка та її хатинка»
Київський приватний театр ляльок «Равлик»

IMG_3248 IMG_3252 IMG_3253 IMG_3259 IMG_3266 IMG_3272 IMG_3292 IMG_3302 IMG_3305 IMG_3324 IMG_3371 IMG_3381 IMG_3388 IMG_3390 IMG_3394 IMG_3398 IMG_3404 IMG_3406 IMG_3409

«Андерсен» (Непохитний олов’яний солдатик)
Паневежиський ляльковий театр на колесах (Литва)

IMG_3422 IMG_3434 IMG_3436 IMG_3458 IMG_3459 IMG_3468 IMG_3470 IMG_3476 IMG_3477 IMG_3481 IMG_3491 IMG_3497 IMG_3502 IMG_3503 IMG_3509 IMG_3513 IMG_3516 IMG_3517 IMG_3518

«Т.Шевченко. Спогади»
Хмельницький обласний театр ляльок

IMG_2803 IMG_2810 IMG_2818 IMG_2824 IMG_2826 IMG_2828 IMG_2833 IMG_2840 IMG_2849 IMG_2857 IMG_2860 IMG_2862 IMG_2874 IMG_2877 IMG_2886 IMG_2894 IMG_2907 IMG_2910

«Пливе човен, казок повен»
Рівенський обласний театр ляльок

IMG_1441 IMG_1458 IMG_1463 IMG_1476 IMG_1483 IMG_1501 IMG_1517 IMG_1524 IMG_1531 IMG_1534 IMG_1539 IMG_1552 IMG_1564 IMG_1574 IMG_1587 IMG_1624 IMG_1633 IMG_1636 IMG_1642 IMG_1651 IMG_1679 IMG_1682 IMG_1691 IMG_1709 IMG_1720 IMG_1724 IMG_1765 IMG_1779 IMG_1799 IMG_1821 IMG_1822